Kostel

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v ChrašticíchKostel v Chrašticích - nakreslil K.Derfl

 

Chraštický kostel Nanebevzetí Panny Marie je výraznou dominantou obce i celého okolí.

 

Obce farnosti chraštické:

Chraštice, Bukovany, Holušice, Chraštičky, Kletice, Kozárovice, Mýšlovice, Řeteč, Sedlečko, Svojšice, Těchařovice, Tušovice, Vystrkov, Zbenice.

 

Historie: 

Kostel původně gotický, z 2. pol. 14. stol., barokně přestavěn Janem Šťastným Chanovským a na Krašově v letech 1723 - 1724. Presbytář se zbytky nástěnných maleb z 15. století. Ve dvou hrotitých oknech dochovány původní kružby.

Jednolodní obdélný kostel s presbytářem zakončeným dvěma segmenty šestiúhelníka. Presbytář je opatřen opěráky, dnes je plochostropý, původně však byl sklenut klenbou na klínových žebrech s ostruhovým podseknutím. Po straně presbytáře je sakristie a kaple Božího hrobu.

 

  

 

Zajímavost:

Soupis památek sice uvádí, že v kostele existoval zápis, uvádějící vznik kostela již v roce 1241, novější prameny jej však neuvádějí. Jako farní je zmiňován roku 1356 (zápisy z roku 1366 se na faře uchovaly ještě v roce 1762). 

 

Zdroj: Milan Caha (zdroj: Soukup J.: Soupis památek historických a uměleckých v Království českém, ročník 33. Politický okres písecký, Praha 1910), 16.7. 2009

 

Více fotografií kostela v Chrašticích najdete ve fotogalerii zde.

 

Chraštický kostel na fotomapě si prohlédněte tady

PřílohaVelikost
Plánek kostela v Chrašticích73.15 KB
Kostel Chraštice - ukázka z historické publikace104.49 KB